2022 Commencement Banner

 

Congratulations 2022 graduates! View the winners of the 2022 Academic Awards below.

 

Honor Recipients (PDF)

 

 

Awards for Excellence in Clinical Practice

 

 

 

Manuel & Ana María Benítez Award for Clinical Excellence in Immigration Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated extraordinary ability in his or her work in the Immigration Clinic and who possesses the qualities of the namesakes, both immigrants, including initiative, creativity, zeal, loyalty, and integrity.

Alexandra Chen

 

Community Legal Clinics Volunteer Service Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who excelled in volunteering his or her time and energy to promote the goals and ideals of law in the public interest by contributing to the efforts of the Jacob Burns Community Legal Clinics.

Julie Kim

 

The Clinical Legal Education Association Outstanding Student Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who excelled in a clinical course of law.

Olivia Scott

 

 

 

 

Richard C. Lewis, Jr. Memorial Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who exhibited extraordinary dedication to his or her work in the Jacob Burns Community Legal Clinics and unusual compassion and humanity toward clients and colleagues.

Fatima Khan

 

 

 

 

Awards for Distinguished Accomplishment

 

 

 

Justice Thurgood Marshall Civil Liberties Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated outstanding performance in and dedication to the field of civil rights and civil liberties.

Jordan Michel

Samantha Piszcz

Ogba (Kendrick) Pela

Iris Maute-Gibson

 

ALI CLE Law Scholarship and Leadership Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who best represents a combination of scholarship and leadership.

Yun-Da Tsai

 

Michael Dillon Cooley Memorial Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who shared most generously of his or her time, compassion, and vitality to aid the intellectual and spiritual growth of fellow students.

Tyrus Jackson

 

 

National Association of Women Lawyers Outstanding Law Graduate Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who contributed to the advancement of women, promoted concerns of women in the legal profession, achieved academic success, and earned the respect of the law school faculty and administration.

Tai Williams

 

Robert E. Thibault & Richard B. Schenck Award for Service to the Military

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who has undertaken extraordinary efforts to honor, assist, or otherwise support veterans and current members of the United States Armed Forces. 

Awarding $1000 each to three recipients:

Daniel S. Bickle

Tyler S. Breeden

Riven A. Lysander

 

Judge Roger W. Titus Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who seeks or obtains a federal district court clerkship and who embodies the qualities of academic excellence, personality, and humility that Judge Titus sought in his law clerks.

John Seidman

 

 

The Ledakis and Weston George Washington Law Review Award

Given to a member of Law Review for excellence in authoriship of a note.

Brayden J. Parker

 

Thelma Weaver Memorial Award

Presented to a foreign student in the graduating Master of Laws class who has contributed most to the intellectual and professional life of the law school, its students, and its faculty.

Linda Anael Kengne

Munkhzaya Otgon

 

 

Awards for Excellence in a General Field of Study

 

 

 

Ogden W. Fields Labor Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has demonstrated the highest overall proficiency in labor law.

Lane Siems

 

Lawrence E. Seibel Memorial Award in Labor and Employment Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has demonstrated excellence in the labor and employment law field.

Iman Naieem

 

Richard L. Teberg Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated the highest overall proficiency in the area of securities law.

Weiyi Liu

 

 

Henry R. Berger Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has demonstrated excellence in the area of tort law.

Emilee Schipske

 

Chris Bartok Memorial Award in Patent Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has exhibited excellence in the area of patent law.

Scott Burger

 

Finnegan Prizes in Intellectual Property Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who wrote the best publishable article on an aspect of intellectual property law.

1st Place: Erin Williamson

2nd Place: Jordan Cowger

3rd Place: Heather Walters

 

 

Peter D. Rosenberg Prize in Patent and Intellectual Property Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has exhibited excellence in the study of patent and intellectual property law.

Chengming (Ben) Liu

 

Jamie Grodsky Prize for Environmental Law

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class for the best papers written in the previous year in the field of environmental law.

Christina Morgan

 

Charles and Kathryn Miller Environmental Law Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated excellence in the field of environmental law.

Austin Himes

 

 

Phi Delta Phi Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the areas of professional responsibility, ethics, and jurisprudence.

Michael DeJesus

Sarah Kolick

Robert Schutt

 

Joel B. Rosenthal Commercial Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of commercial law.

Mariana Fernandez

 

Howard J. Rudge Creative Solutions Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class for the best papers proposing a creative solution to a serious societal problem in the United States.

2nd Place: Emma Eisendrath (2022)

 

 

Patricia A. Tobin Government Procurement Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated excellence in the area of government procurement law.

Michaela Thornton

 

Jennie Hassler Walburn Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of civil procedure.

Joshua Reichek

 

Imogen Williford Constitutional Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of constitutional law.

Raymond Hernandez

 

 

 

Awards for Excellence in Oral Advocacy

 

 

 

Jacob Burns Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who were the winning team in the Van Vleck Moot Court Competition.

Samuel Song (2020-2021)

Jacob Fraley (2021-2022)

Maggie MacCurdy
(2021-2022)

 

Cohen & Cohen Mock Trial Award

Presented to the members of the graduating class who were the winning team in the Cohen & Cohen Mock Trial Competition.

Dozier Gardner (2021)

Steven Kaplan (2021)

 

CourtCall Law School Award

Presented to two members of the graduating class who were best in Moot Court competitions and in Mock Trial competitions.

Melissa Rodriguez (Mock Trial)

Jennifer Pantell (Moot Court)

 

 

Judge Albert H. Grenadier Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who represented the law school in the Jessup International Law Moot Court Competition.

John Catalfamo
(2020-2021 & 2021-2022)

Adam Manning (2021-2022)

Ryan Migeed (2021-2022)

Samuel Song (2021-2022)

 

Pamela Spanogle International Commercial Arbitration Competition Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who represented the law school in the Willem Vis International Arbitration Competition.

Kamil Ali (2021-2022)

Anna Mancino (2021-2022)

Gabriel Stein (2021-2022)

Venoos Vahid (2021-2022)

 

Rothwell, Figg, Ernst & Manbeck Award

Given to the members of the graduating class who were the winning team in the Rothwell Intellectual Property Law Moot Court Competition.

Olutola Ogunrinde

Vania Wang

 

 

Awards for Overall Academic Excellence

 

 

 

Kappa Beta Pi Full-Time Award

Presented to the female members of the graduating Juris Doctor class in the full-time courses of study who attained the highest cumulative averages in the first year.

Jessica Azerad

 

Kappa Beta Pi Part-Time Award

Presented to the female members of the graduating Juris Doctor class in the part-time courses of study who attained the highest cumulative averages in the first year.

Nicole Candelori

 

Phi Delta Delta Award

Presented to the female member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest average in the first semester of study for the degree.

Jessica Azerad

 

 

John Ordronaux 1L Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the first year, full-time course of study.

Jessica Azerad

 

John Ordronaux 2L Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the second year, full-time course of study.

John Seidman

 

Charles Glover Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative average in the third year, full-time course of study.

Emma Eisendrath

 

 

 

 

Willard Waddington Gatchell Award

Presented to the three members of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the entire course of the degree.

Jessica Azerad

Emma Eisendrath

John Seidman

 

 


 

Anne Wells Branscomb Award

Presented to a member of the graduation Juris Doctor class who attained the highest cumulative average in the part-time division for the entire course of the degree.

John Catalfamo

 

John Bell Larner Award

Presented to a member of the graduation Juris Doctor class who attained the highest cumulative average for the entire course of the degree.

John Seidman