Commencement 2020

 

View the Academic Awards Program [PDF]

 

Awards for Excellence in Clinical Practice

 

 

Manuel & Ana María Benítez Award for Clinical Excellence in Immigration Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated extraordinary ability in his or her work in the Immigration Clinic and who possesses the qualities of the namesakes, both immigrants, including initiative, creativity, zeal, loyalty, and integrity.

And the winner is...
Halima Saidia Ismail Nur

 

Community Legal Clinics Volunteer Service Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who excelled in volunteering his or her time and energy to promote the goals and ideals of law in the public interest by contributing to the efforts of the Jacob Burns Community Legal Clinics.

And the winner is...
Rebecca Miller

 

The Clinical Legal Education Association Outstanding Student Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who excelled in a clinical course of law.

And the winner is...
Spencer R. Butcher

 

John F. Evans Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class for outstanding achievement in the criminal division of the Law Students in Court Program.

And the winner is...
Samantha Stewart Alexander

 

Richard C. Lewis, Jr. Memorial Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who exhibited extraordinary dedication to his or her work in the Jacob Burns Community Legal Clinics and unusual compassion and humanity toward clients and colleagues.

And the winner is...
Anna Mizzi

 

Awards for Distinguished Accomplishment

 

 

Michael Dillon Cooley Memorial Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who shared most generously of his or her time, compassion, and vitality to aid the intellectual and spiritual growth of fellow students.

And the winner is...
Jabari A. Link

 

National Association of Women Lawyers Outstanding Law Graduate Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who contributed to the advancement of women, promoted concerns of women in the legal profession, achieved academic success, and earned the respect of the law school faculty and administration.

And the winner is...
Janina Heller

 

ALI CLE Law Scholarship and Leadership Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who best represents a combination of scholarship and leadership.

And the winner is...
Jeremy M. Allen-Arney

 

Robert E. Thibault & Richard B. Schenck Award for Service to the Military

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who has undertaken extraordinary efforts to honor, assist, or otherwise support veterans and current members of the United States Armed Forces.

And the winner is...
David E. O'Neill

 

Justice Thurgood Marshall Civil Liberties Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated outstanding performance in and dedication to the field of civil rights and civil liberties.

And the winner is...
Macy J. Mize

 

Judge Roger W. Titus Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who seeks or obtains a federal district court clerkship and who embodies the qualities of academmic excellence, personality, and humility that Judge Titus sought in his law clerks.

And the winner is...
Christine L. Coogle

 

 

 

Thelma Weaver Memorial Award

Presented to a foreign student in the graduating Master of Laws class who has contributed most to the intellectual and professional life of the law school, its students, and its faculty.

And the winner is...
Mutasim Ali

 

 

 

Awards for Excellence in a General Field of Study

 

 

American Bankruptcy Institute Medal for Excellence in Bankruptcy Studies

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the field of debtor and creditor law.

And the winner is...
Elana Rofel

 

Ogden W. Fields Labor Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has demonstrated the highest overall proficiency in labor law.

And the winners are...
Andrea Orr and Megan Childs

 

Finnegan Prizes in Intellectual Property Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who wrote the best publishable article on an aspect of intellectual property law.

And the winners are...
Jeffrey D. Merrill
(2019, 2nd Place) and
Carol Ann A. Conroy (2019, 3rd Place)

 

Charles and Kathryn Miller Environmental Law Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated excellence in the field of environmental law.

And the winner is...
Jarryd Page

 

Phi Delta Phi Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the areas of professional responsibility, ethics, and jurisprudence.

And the winner is...
Christine L. Coogle

 

Peter D. Rosenberg Prize in Patent and Intellectual Property Law

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who has exhibited excellence in the study of patent and intellectual property law.

And the winner is...
Steven W. Peters

 

Joel B. Rosenthal Commercial Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of commercial law.

And the winner is...
Elana Rofel

 

Richard L. Teberg Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated the highest overall proficiency in the area of securities law.

And the winner is...
Yiang Chen

 

Patricia A. Tobin Government Procurement Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor or Master of Laws class who demonstrated excellence in the area of government procurement law.

And the winner is...
Javier A. Farfan

 

Jennie Hassler Walburn Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of civil procedure.

And the winner is...
Alexandra Rose D'Amelio

 

Imogen Williford Constitutional Law Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the area of constitutional law.

And the winner is...
C'Zar Bernstein

 

Awards for Excellence in Oral Advocacy

 

 

Cohen & Cohen Mock Trial Award

Presented to the members of the graduating class who were the winning team in the Cohen & Cohen Mock Trial Competition.

And the winners are...
Aaron Parnas (2018) and
Arielle Stephenson (2018)

 

CourtCall Law School Award

Presented to two members of the graduating class that were best in Moot Court competitons and in Mock Trial competitions.

And the winners are...
James Lego (Moot Court) and
Wyatt Lydell Benson, Jr. (Mock Trial)

 

Graduation Award for Excellence in Pre-Trial and Trial Advocacy

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who demonstrated excellence in the courses of Pre-Trial and Trial Advocacy.

And the winners are...
Aaron Parnas and Daniel Gordon

 

Rothwell, Figg, Ernst & Manbeck Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who were the winning team in the on-campus Giles S. Rich Memorial Moot Court Competition.

And the winners are...
Alex Davis (2019) and
Kayvon M. Ghayoumi (2019)

 

Pamela Spanogle International Commercial Arbitration Competition Award

Presented to the members of the graduating Juris Doctor class who represented the law school in the Willem Vis International Arbitration Competition.

And the winners are...
John Edick Antishin (2019 - 2020),
Grace Sullivan (2019-2020), and
Elizabeth Vincento (2019-2020)

 

Awards for Overall Academic Excellence

 

 

Willard Waddington Gatchell Award

Presented to the three members of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the entire course of the degree.

And the winners are...
Paul J. Aylward II,
Steven W. Peters, and
Eric Wall

 

Charles Glover Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative average in the third year, full-time course of study.

And the winner is...
Steven W. Peters

 

Kappa Beta Pi Full-Time Award

Presented to the female members of the graduating Juris Doctor class in the full-time courses of study who attained the highest cumulative averages in the first year.

And the winner is...
Anna Mizzi

 

Kappa Beta Pi Part-Time Award

Presented to the female members of the graduating Juris Doctor class in the part-time courses of study who attained the highest cumulative averages in the first year.

And the winner is...
Megan Elizabeth Bowers

 

John Ordronaux 1L Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the first year, full-time course of study.

And the winners are...
Paul J. Aylward II and
Kayvon M. Ghayoumi

 

John Ordronaux 2L Award

Presented to a member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest cumulative averages in the second year, full-time course of study.

And the winner is...
Paul J. Aylward II

 

 

 

Phi Delta Delta Award

Presented to the female member of the graduating Juris Doctor class who attained the highest average in the first semester of study for the degree.

And the winner is...
Ashley S. McLaughlin Leen

 

 


 

Anne Wells Branscomb Award

 

Presented to a member of the graduation Juris Doctor class who attained the highest cumulative average in the part-time division for the entire course of the degree.

 

And the winner is...
Steven W. Peters

 

John Bell Larner Award

 

Presented to a member of the graduation Juris Doctor class who attained the highest cumulative average for the entire course of the degree.

 

And the winner is...
Paul J. Aylward II